Tenshin Shōden Katori Shintō-ryū
Svatyně Katori
IMG_2099a

香取神宮 Katori Jingū je šintoistický chrám v městě Katori v japonské prefektuře Chiba. Jedná se o hlavní svatyni z přibližně 400 svatyní Katori v zemi (většina se nachází v regionu Kantō).
Festival svatyně Katori se každoročně koná 14. dubna a každých 12 let probíhá Velký festival.

Uctívané božstvo

Hlavním božstvem svatyně Katori je Futsunushi (経津主神 Futsunushi-no-kami), božstvo mečů a blesků.

Futsunushi no Kami 経津主之神

Historie

Podle starých záznamů a tradice byla svatyně Katori založena v roce 643 před naším letopočtem, v 18. roce vlády císaře Jimmu. V tomto období se klan Ō (多氏 Ō-shi) přestěhoval z provincie Higo v Kyushu, ovládl místní kmeny a vytvořil alianci s blízkým klanem Nakatomi, předchůdci klanu Fujiwara, v oblasti dnešní svatyně Kashima.
Podle záznamů z poloviny období Heian je svatyně Katori řazena vedle svatyní Ise a Kashima jako jedna ze tří svatyní s označením Jingū.

Konstrukce

Modlitební hala svatyně Katori byla tradičně každých 20 let zrekonstruována, podobně jako svatyně Ise, než tento systém během období Sengoku upadl. Současná konstrukce byla postavena v roce 1700 a je označena jako Významné kulturní dědictví.
Brána Rōmon svatyně Katori byla také postavena v roce 1700 a též je označena jako Významné kulturní dědictví.

Národní poklad

Ve svatyni Katori se nachází Národní poklad, Kaijū Budō Kagami (海獣葡萄鏡), kulaté mědiniklové zrcadlo o průměru 29,6 centimetrů a váze 4,56 kilogramů. Zrcadlo pravděpodobně pochází z čínské dynastie Tang a zdobí je reliéfy květin, hmyzu a různých skutečných i mytologických zvířat. Je téměř identické se zrcadlem uchovávaným v pokladnici Shosoin v Nara.
Dále je ve svatyni pár sošek Koseto vysokých 17,6 a 17,9 centimetrů. Pochází z období Muromachi a jedna z těchto sošek je zobrazena na stálé poštovní známce v hodnotě 250 jenů. Sada sošek je označena jako Významné kulturní dědictví.