Tenshin Shōden Katori Shintō-ryū
Osobnosti

 

Yoshio Sugino
O-sensei-Sugino-Yoshio

10. Dan – Menkyo kaiden Yoshio Sugino se narodil 12. prosince 37. roku éry Meiji (1904) v Naruto v provincii Chiba. Byl nejstarším synem Yuraty a Seiki Suginových. Rodina Sugino se živila zemědělstvím, ale již od dob Tokugawského šógunátu měla výsadu užívat jméno a nosit meč. Patřila mezi vedoucí rodiny vesnice. Během svého mládí se věnoval studiu kenjutsu u mistra Saneaecu Shingaie, judo u mistra Kunisaburo Iizuki (10. Dan Kodokan) a kendo u mistra Naogaie. Ve svých 23 letech (1927) obdržel povolení na výuku judo od jeho zakladatele Jigora Kana a zakládá svoje dojo Yushinkan v Kawasaki (15. září 1927). V roce 1928 obdržel 4. Dan v judo. Ve stejném roce založil Jigoro Kano Kobudo Kenkyu Kai (společnost pro studium starých bojových umění), kde se vyučovalo mimo jiné kobudo Katori Shnito-ryu pod vedením mistrů Ichizu Shiina, Narimichi Tamaie, Soazemona Kubokiho a Tanekichi Ita a také jodo – Shinto Muso ryu. Mistr Sugino začal v této společnosti studovat právě Katori Shnito-ryu. Fascinován a unesen, studoval pod vedením všech čtyř mistrů po dobu dvou let a po dalších deset roků pod vedením mistra Shiina. V roce 1931 začal trénovat Aikido u Moriheye Ueshiby a v roce 1937 byl jedním z prvních, kteří obdrželi certifikát – licenci, která jej opravňovala vyučovat toto umění. V roce 1966 obdržel od Nihon Butokukai titul Hanshi v Kobudo. V roce 1981 obdržel od Kokusai budoin 10. Dan Kobudo. Sensei zemřel 13. června 1998. V jeho dojo dnes učí jeho syn Yukihiro Sugino.

Yukihiro Sugino
sensei-Sugino-Yukihiro

9. Dan – Menkyo kaiden Yukihiro Sugino se narodil v roce 1937 v Kawasaki. S budo se seznámil na tatami v Yushinkan dojo u svého otce. Vystudoval elektrotechnickou univerzitu. Dnes je držitelem 9. Danu v Tenshin Shoden Katori Shinto-ryu, který obdržel od Mezinárodní federace Nippon Budo a 7. Danu v Aikikai Aikido. Žije v Kawasaki (Japonsko) a vyučuje bojová umění v rodinném Yushinkan Sugino Dojo.

Risuke Otake
Sensei-Otake

9. Dan – Menkyo kaiden Risuke Otake se narodil v roce 1926. Jeho učitelem byl Hayashi Yazaemon (1892-1964). Otake je autorem knih „Katori Shinto-ryu: Warrior Tradition“ a „The Deity and the Sword: Katori Shinto Ryu“. Risuke Otake vyučuje Tenshin Shoden Katori Shinto-ryu v Shinbukan Dojo v Narita v Japonsku a vyžaduje keppan od studentů.

Ulf Rott
Dai Shihan Sugino Yukihiro sensei a Ulf Rott sensei

5. Dan TSKSR, 6. Dan Aikido Přímé zastoupení Sugino Dojo. http://www.katorishintoryu.de/