Tenshin Shōden Katori Shintō-ryū
天真正伝香取神道流

Yoshio Sugino

10. Dan – Menkyo kaiden Yoshio Sugino se narodil 12. prosince 37. roku éry Meiji (1904) v Naruto v provincii Chiba.
Yoshio Sugino
Yoshio Sugino

Byl nejstarším synem Yuraty a Seiki Suginových. Rodina Sugino se živila zemědělstvím, ale již od dob Tokugawského šógunátu měla výsadu užívat jméno a nosit meč. Patřila mezi vedoucí rodiny vesnice. Během svého mládí se věnoval studiu kenjutsu u mistra Saneaecu Shingaie, judo u mistra Kunisaburo Iizuki (10. Dan Kodokan) a kendo u mistra Naogaie.

Ve svých 23 letech (1927) obdržel povolení na výuku judo od jeho zakladatele Jigora Kana a zakládá svoje dojo Yushinkan v Kawasaki (15. září 1927). V roce 1928 obdržel 4. Dan v judo.

Ve stejném roce založil Jigoro Kano Kobudo Kenkyu Kai (společnost pro studium starých bojových umění), kde se vyučovalo mimo jiné kobudo Katori Shnito-ryu pod vedením mistrů Ichizu Shiina, Narimichi Tamaie, Soazemona Kubokiho a Tanekichi Ita a také jodo – Shinto Muso ryu. Mistr Sugino začal v této společnosti studovat právě Katori Shnito-ryu.

Fascinován a unesen, studoval pod vedením všech čtyř mistrů po dobu dvou let a po dalších deset roků pod vedením mistra Shiina. V roce 1931 začal trénovat Aikido u Moriheye Ueshiby a v roce 1937 byl jedním z prvních, kteří obdrželi certifikát – licenci, která jej opravňovala vyučovat toto umění.

V roce 1966 obdržel od Nihon Butokukai titul Hanshi v Kobudo. V roce 1981 obdržel od Kokusai budoin 10. Dan Kobudo. Sensei zemřel 13. června 1998. V jeho dojo dnes učí jeho syn Yukihiro Sugino.